Duyurular

"Paris Anlaşması ve Özel Sektör Çalıştayı yapıldı"

10 Nisan 2017 Pazartesi

Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Projesi kapsamında Paris Anlaşması ve Özel Sektör Çalıştayı 30 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sayın Muhammet ECEL, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Adnan TAN, Bakanlık yetkilileri ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri katılım sağlamıştır. Çalışytayda Paris Anlaşması Türkiye açısından değerlendirilmiş ve Türkiye’nin iklim müzakerelerindeki rolünün güçlendirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Açılış konuşmasında Sayın BİRPINAR, 2015 yılının sonunda Paris’te gerçekleştirilen 21. Taraflar Konferansı’nda 195 ülkenin oybirliği ile Paris Anlaşması kabul edildiğini aktarmış, Bu anlaşma, küresel iklim değişikliği ile mücadelede dönüm noktası olduğunu belirtmiştir. Paris Anlaşması’nın önemine değinen Sayın BİRPINAR, Türkiye’nin ulusal katkı niyetini Eylül 2016’da sunan Türkiye’nin, sera gazı emisyonlarını 2030 yılında %21 oranına kadar artıştan azaltma niyetini beyan ettiğini belirtmiştir. Bu bağlamda, gerçekleştirilen çalıştayın özel sektör temsilcileri ile bir araya gelip Paris Anlaşması hakkında değerlendirme yapmak amacıyla düzenlendiğini aktarmıştır.

Çalıştayın sabah oturumunda PMR Projesi kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler aktarılmıştır. Aynı zamanda özel sektör temsilcileri iklim değişikliği bağlamında gerçekleştirilen çalışmaları katılımcılarla paylaşmıştır.

Öğleden sonraki oturumda ise katılımcılar Türkiye’nin iklim müzakerelerindeki rolünün güçlendirilmesi ve Paris Anlaşması’nın Türkiye’nin açısından değerlendirilmesi hakkında grup çalışmaları gerçekleştirerek görüşlerini paylaşmış ve verimli tartışmalar sonrasında gruplar geri bildirimlerini sunmuşlardır.

Haberin kaynağına ve çalıştay sunumlarına buradan ulaşabiilirsiniz.

KATALOG

Aşağıda yer alan butona tıklayarak Pdf formatındaki kataloğumuzu indirebilirsiniz!

PDF Katalogu İndir

BİZE ULAŞIN

1004 Sokak No:1/P07 İnşaat Malzemeleri Satıcıları İş Merkezi B Blok Gıda Çarşısı, Yenişehir – İzmir
T : (0232) 457 50 21
F : (0232) 457 50 81